Глава администрации Кировского района г. Уфа Илвир Нурдавлятов студентам подарил подписку на издание газеты «Башкортостан»

13 декабря 2020

В преддверии Дня башкирского языка, который отмечается по Указу Главы Республики Радия Фаритовича Хабирова 14 декабря в день рождения башкирского поэта-просветителя М. Акмуллы, глава администрации Кировского района г. Уфа Илфир Мадгатович Нурдавлятов студентам факультета башкирской филолгогии подарил сертификат на подписку республиканской газеты “Башкортостан”. Этот замечательный подарок также получили студенты факультета башкирской филологии, востоковедения и журналистики БашГУ.

В своем выступлении глава района И.М. Нурдавлятов, поблагодарив представителей БашГУ и БГПУ за активное участие в конкурсах, посвященных 85-летию Кировского района г. Уфа и Году башкирского языка, отметил, что «в двух главных высших учебных заведениях успешно работают факультеты башкирской филологии, где учатся студенты, приехавшие из деревень и сел Башкортостана, знающие свой родной язык и историю своей республики».

Ответным словом,  в свою очередь, заместитель декана по ВР ФБФ Р.А. Султакаева от имени ректора Акмуллинского университета С.Т. Сагитова и декана факультета Л.М. Хусаиновой, также от имени студентов и преподавателей, сердечно поздравила с наступающим Днем башкирского языка и пожелала новых идей, свершений, достижений и успехов на этой ответственной работе и всего самого наилучшего.

В целях сохранения, поддержки и развития башкирского языка в Башкирском государственном педагогическом университете им. М. Акмуллы в течение года было проведено множество тематических мероприятий, где основной площадкой проведения акций стал факультет башкирской филологии.

Руководство БГПУ им. М. Акмуллы еще раз выражает искреннюю благодарность  и глубокую признательность за плодотворное сотрудничество администрации Кировского района г .Уфа и лично Илвиру Мадгатовичу,  желает дальнейшие добрые и взаимовыгодные отношения.

****

Өфө ҡалаһының Киров районы хакимиәте Башҡорт теле көнө алдынан башҡорт филологияһы факультҽты студҽнттарына «Башҡортостан» гәзитенә яҙылыу сертификаты бүләк итте. Был үҙҽнсәлҽклҽ бүләк шулай уҡ БДУ-ның башҡорт филологияһы, шәрҡиәт һәм журналистика факультеты студенттарына ла тапшырылды.

Рҽспубликабыҙҙың төп ижтимағи-сәйәси гәзитҽ ике юғары уҡыу йортона 2021 йылдың 1 ғинуарынан килә башлаясаҡ.

Осрашыуҙа Киров районы хакимиәтҽ башлығы Илвир Мәҙғәт улы Нурдәүләтов унивҽрситҽт вәкилдәренә икҽ юғары уҡыу йортоноң да башҡорт телен, мәҙәниәтен һаҡлау һәм үҫтереүгә индергән өлөштәре хаҡында әйттҽ, артабан да ҡулға - ҡул тотоноп эшләргә, хҽҙмәттәшлҽк итҽргә тигән фҽкҽрҽн бҽлдҽрҙҽ.

Башҡорт филологияһы факультетының тәрбиәүи эштәр буйынса декан урынбаҫары Р.А. Солтаҡаева үҙ сиратында район хакимиәте башлығына Аҡмулла университеты ректоры С.Т. Сәғитов һәм факультет деканы Л.М. Хөсәйенова, шулай уҡ уҡытыусылар, студенттар исеменән һәм шәхсән оло рәхмәттәрен белдерҙе, осрашыуҙа ҡатнашыусыларҙы яҡынлашып килгән Башҡорт теле көнө менән ҡотланы. Р.А. Солтаҡаева сығышында район хакимиәте тарафынан студенттарға, уҡыу йортона һәр ваҡыт матди һәм рухи ярҙам, хәстәрлек күрһәтелеп тороуын да һыҙыҡ өҫтөнә алып үтте.

Әйтергә кәрәк, «Башҡортостан» гәзите иң яратып уҡылған абруйлы, тәжрибәле баҫмаларыбыҙҙың береһе. Гәзит биттәрендә студенттарыбыҙҙың да, уҡытыусыларыбыҙҙың да мәҡәләләре, шиғырҙары донъя күрә, ҡулдарына диплом алған йәш белгестәребеҙ артабанғы хеҙмәт юлын тап ошо баҫма редакцияһы менән бәйләй.

Осрашыуҙа БДУ аспиранты Ғаяз Бикбулатовтың ҡурай моңо эшлекле һөйләшеүгә тағы ла йәнлелек һәм йәм өҫтәне.

М. Аҡмулла исемендәге Башҡорт дәүләт педагогия университеты етәкселеге Киров районы хакимиәте башлығы Илвир Мәҙғәт улы Нурдәүләтовҡа тағы ла бер тапҡыр рәхмәттәрен белдерә һәм райондың 85 йыллығы менән ихлас ҡотлай, хеҙмәттәшлек ептәренең тағы ла  нығыныуын, маҡсаттарҙың тормошҡа ашыуын, уртаҡ, бергә башҡарылған эштәрҙең емешле булыуын теләй!!!